Fizinė veikla – sveika visiems, o organizmas, kurio bendra būsena gera – lengviau pakelia sunkumus.
Fizinės veiklos poveikis cukraus koncentracijai kraujyje:
- Padidėja insulino pasisavinimas iš injekcijos vietos, pvz.žaidžiant futbolą ar bėgant – iš šlaunies.
- Padidina gliukozės suvartojimą nedidinant insulino poreikio.
- BET – insulinas privalo būti leidžiamas, nes fizinis aktyvumas nesumažina gliukozės koncentracijos kraujyje, jei nėra pakankamai insulino. Kraujyje esantis cukrus negali patekti į raumenų ląsteles be insulino.
- Gliukozė kraujyje didėja sportuojant tada, kai trūksta insulino.
- Pasibaigus fiziniam aktyvumui hipoglikemijos rizika išlieka net iki 36 valandų, nes raumenys ir kepenys išnaudoja glikogeno atsargas.
Sportas teigiamai veikia kiekvieno organizo būklę, tačiau sergant cukriniu diabetu ir sportuojant, reikia išmokti tinkamai pasirinkti leidžiamo insulino kiekį.
Pagrindinės rekomendacijos:
- Fizinį aktyvumą planuokite iš anksto, kad būtumėte pavalgę ir susileidę insuliną prieš valgį, 1 – 2 val. prieš sportą. Tada, tikėtina, bus pakankamai insulino ir angliavandenių. Pagalvokite, ar nereikėtų sumažinti insulino dozės. Jei nešiojate insulino pompą, galite sumažinti bazės tiekimą 1,5 – 2 val. prieš sportą. Galite pompą nusiimti, bet ne ilgiau kaip 2 val.
- Prieš sportą būtinai pamatuokite glikemiją. Jei glikemija mažiau, kaip 6 mmol/l, suvalgykite papildomai angliavandenių. Jei 6 – 10 mmol/l – gaima pradėti sportuoti. Jei 11 – 13 mmol/l – sportuokite, bet atlikite cukraus testą po valandos. Jei glikemija mažėja, vadinasi, insulino pakanka, galima tęsti. Jeigu glikemija didėja – trūksta insulino, turite nutraukti sportą ir susileisti papildomai insulino. Jei glikemija didesnė, nei 14 mmol/l, sportuoti yra pavojinga. Turite papildomai susileisti insulino. O jeigu šlapime ar kraujyje yra ir ketonų, sportuoti draudžiama 1 – 2 val., kol suveiks insulinas.
- 30 – 40 min. įtemptos mankštos reikalauja apie 10 – 15 g papildomų anglavandenių vaikams ir 15 – 30 g suaugusiems.
- Vartokite 1,0 – 1,5 gr angliavandenių/ 1 kg kūno svorio kiekvieną valandą, jei fizinė veikla yra labai sunki, reikalaujanti ištvermės, ir prieš ją nesumažinote insulino dozių.
- Jei sportas trunka trumpai, bet labai intensyviai, suvartokite angliavandenių iš karto po sporto, kad išvengtumėte hipoglikemijos.
- Nors sportavote dieną, norint išvengti naktinės hipoglikemijos, sumažinkite vakarines bei naktines insulino dozes 10 – 20 %. Prieš miegą ir naktį būtinai pamatuokite glikemiją.
- Visus savo pastebėjimus, matavimus ir dozes kruopščiai žymėkite į dienyną, kad kitą kartą žinotumėte, kas jums tinka geriausiai.
- Visi patarimai yra bendro rekomendacinio pobūdžio. Tik savo stebėjimų ir patirties dėka Jūs patys geriausiai galite nustatyti, kas Jums yra geriausia.