Kelionės – labai svarbi žmogaus gyvenimo dalis, todėl dėl diabeto neverta kelionių vengti.

Apgalvojus ir suplanavus kelionę iš anksto, nėra neįmanomų kelionės tikslų ir keliavimo būdų.

Kelionėje būtina dažniau, nei įprasta, matuoti kraujo gliukozę. Ramiai sėdint lėktuve, automobilyje ar valgant maistą, kuriame yra daugiau angliavandenių, nei įprasta, glikemija gali padidėti. Jaudulys, lankant naują miestą ar šalį, taip pat gali didinti cukraus kiekį kraujyje.

Visada turėkite insulino atsargų. Patartina 2-3 kartus daugiau negu tikitės suvartoti. Laikykite insuliną ir kitus savo reikmenis rankiniame bagaže, bet pasirūpinkite, kad turėtumėte ir atsarginį reikmenų rinkinį kitame krepšyje, jei kartais prarastumėte kažkurį  bagažą. Niekada nedėkite insulino į registruojamą bagažą, nes dideliame aukštyje lėktuvo bagažo skyriuje gali būti labai šalta. Sušalęs insulinas visiškai praranda savo poveikį. Rentgeno spindulių kontrolė (X-ray) insulinui neigiamo poveikio nedaro. O štai insulino pompos nenusiimkite ir ten nedėkite. Drąsiai eikite su ja pro metalo detektoriaus vartus. Verta turėti kokį nors pažymėjimą, įrodantį, kad sergate diabetu. Tačiau dažniausiai jo neprireikia.

Jei keliaujate vasarą, gali būti sudėtinga insuliną visą laiką laikyti šaldytuve, bet paprastai trumpos kelionės metu jis nesugenda, jei pavyksta išvengti temperatūrų, aukštesnių kaip 25-30 laipsnių.

Sugedęs insulinas dažniausiai pasidaro drumstas arba balkšvos spalvos, kartais su rudomis dėmėmis. Karštesnėmis dienomis turėkite su savimi termosą, kurį, prieš dėdami insuliną, atšaldykite ledu, arba naudokite specialius vėsinančius dėklus.

Jei nešiojate insulino pompą, saugokite ją ir kateterio laidelį nuo tiesioginių saulės spindulių. Jei diena buvo labai karšta, vakare vertėtų pompą užpildyti šviežiu insulinu.

Atminkite, kad kai kurių kraujo gliukozės matuoklių rodmenys gali būti per aukšti, jei labai karšta, o per žemi – jeigu labai šalta.

Cukraus koncentracija kraujyje vienose šalyse matuojama mmol/l, o kitose mg/dl:

1 mmol/l = 18 mg/dl             100 mg/dl =  5,6 mmol/l

Nepamirškite į kelionę pasiimti gliukozės ir gliukagono!!!

Priemonės, kurios kelionės metu turi būti rankiniame bagaže:

  •  Insulino atsarga: ilgo/bazinio bei greito veikimo penuose;
  •  Atsarginė insulino pompa, jeigu ja naudojatės;
  •  Kateteriai ir rezervuarai insulino pompai – 2-3 kartus daugiau, nei įprastai sunaudojate;
  •  2 gliukozės matuokliai + adatėlių pirštui pradurti;
  •  Juostelės kraujo gliukozei matuoti;
  •  Juostelės ketonams matuoti kraujyje arba šlapime;
  •  Gliukagonas;
  •  Skysta gliukozė arba gliukozės tabletės;
  •  Identifikatorius, kad sergate diabetu.
  •  Kontaktiniai telefonai asmenų, kurie, esant būtinybei, galėtų padėti.