Organizmas pradeda gaminti ketonus, kai ląstelės neturi pakankamai gliukozės energijos. Tuomet kūnas skaido riebalus, kad gamintų energiją, o skilimo produktai vadinami ketonais. Ketonus, kaip kurą, gali naudoti raumenys, širdis, inkstai, smegenys. Ketonų perteklius pasišalina su šlapimu. Taip pat gaminasi acetonas, kuris suteikia kvėpavimui šiek tiek rūgštų vaisių kvapą. Tačiau ne visi geba šį kvapą atpažinti.

Ketonai gali būti matuojami tiek kraujyje, tiek šlapime. Jų buvimas parodo, kad ląstelės badauja. Ketonų matavimo kraujyje privalumas tas, kad padidėjęs kiekis aptinkamas anksčiau, patogiau sekti progresavimą norint įsitikinti, kad ketonų koncentracija krenta.

Ketonai, kurie gaminasi dėl maisto trūkumo, ar dėl insulino trūkumo, chemine sudėtimi yra viendodi. Tačiau dažnai jie apibūdinami skirtingai –  „badavimo ketonai“ ir „diabeto ketonai“, nes pradeda gamintis esant skirtingoms situacijoms.

Sergantieji diabetu visada turi turėti galimybę pasimatuoti ketonus namų sąlygomis, ypač, jei naudoja insulino pompą, kadangi insulino atsargos organizme yra labai mažos, ir nutrūkus nuolatiniam insulino tiekimui, padidėja insulino trūkumo rizika.

„Monamedos” el.parduotuvėje galite įsigyti Wellion® LEONARDO kraujo ketonų matuoklį ir juosteles https://www.monameda.lt/parduotuve/gliukomaciai-juosteles/kraujo-ketonu-diagnostines-juosteles-wellion-leonardo/ https://www.monameda.lt/parduotuve/gliukomaciai-juosteles/kraujo-ketonu-gliukozes-matuoklis-wellion-leonardo-glu-ket/ 

BADAVIMO KETONAI

Badavimo ketonai gaminasi, kai gliukozės kiekis kraujyje yra mažas dėl maisto (angliavandenių) trūkumo. Ląstelės badauja, nes kraujyje nėra pakankamai maisto ir gliukozės, o tai atsitinka, kai valgote nepakankamai, kai vemiate arba sergate gastroenteritu. Jei mažą gliukozės kiekį kraujyje sukėlė per didelė insulino dozė, ketonai nesigamins, nes insulinas neutralizuoja riebalų ir riebalų rūgščių virsmą ketonais.

DIABETO KETONAI

Kai organizmui trūksta insulino, gliukozė bus netinkamoje vietoje, t.y. kaupsis kraujotakoje už ląstelės ribų, o ne ląstelės viduje. Tada gliukozės kiekis ir kraujyje, ir šlapime bus aukštas. Organizmas pradės skaidyti riebalus, gaminsis ketonai.

Jei organizmas gamina daug ketonų, kraujas tampa rūgštus, kyla rizika susirgti ketoacidoze. Aukštas gliukozės kiekis kraujyje ir padidėję ketonai visada rodo insulino trūkumą.

Ketonai + didelė glikemija = insulino trūkumas

Ketonai + maža glikemija = maisto trūkumas (angliavandenių)

KADA REIKIA TIKRINTI KETONUS

► Kai ūmiai sergate, pavyzdžiui, susirgote peršalimu ir karščiuojate.

► Kai gliukozės kiekis kraujyje buvo didesnis nei 14-15 mmol/l ilgiau nei dvi valandas.

► Jei atsiranda insulino trūkumo simptomų (pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, greitas kvėpavimas, vaisių kvapas)

► Reguliariai nėštumo metu.

KETOACIDOZĖ

Ketonai gaminasi, kai jūsų organizmas dėl kažkurios priežasties pradeda skaidyti riebalus. Įprastomis aplinkybėmis ketonus kaip kurą naudoja jūsų raumenys, širdis, inkstai ir smegenys. Jei sergate cukriniu diabetu, ketonų gaminasi per daug, kai organizme trūksta insulino, pvz. praleista insulino dozė arba laiku nepadidinta insulino dozė ligos metu arba augimo šuolio metu. Didelis ketonų kiekis rūgština kraują ir sukelia ketoacidozę. Organizmas stengsis atsikratyti šių ketonų, išskirdamas juos su šlapimu, taip pat per plaučius acetono pavidalu.  Dėl to kvėpuojant jaučiasi rūgštus vaisių kvapas. Kvėpavimas tampa vis greitesnis (vadinamas Kussmaul kvėpavimu), nes kūnas bando atsikratyti kiek įmanoma daugiau acetono. Ketoacidozė gali greitai išsivystyti į gyvybei pavojingą būklę ir turi būti tinkamai gydoma ligoninėje su intraveniniu skysčiu ir insulinu.

Ketoacidozė gali sukelti pilvo skausmą ir jautrumą, tačiau gali būti ir kitos priežastys (nesusijusios su diabetu), todėl svarbu, kad kitos galimos medicininės problemos nebūtų atmestos tol, kol nebus aiški priežastis. Jei negalite padidinti skysčių suvartojimo, kad kompensuotumėte padidėjusį šlapimo kiekį, greitai dehidratuosite. Jei tai tęsis be gydymo, neteksite sąmonės ir jus ištiks koma (diabetinė koma).

Ketoacidozė yra gyvybei pavojinga būklė, kurią reikia gydyti į veną leidžiamu skysčiu ir insulinu ligoninėje. Nors šiais laikais yra prieinamas veiksmingas gydymas, vis dar yra žmonių, kurie miršta nuo ketoacidozės.

KRAUJO  KETONŲ  INTERPRETAVIMAS
Kraujo gliukozė
Kraujo ketonai mmol/l
< 10 mmol/l
10-14 mmol/l
14-22 mmol/l
> 22 mmol/l
< 0,6
Jaudintis nereikia Matuokite vėl po 1-2 val.
0,6 – 0,9
Matuokite vėl po 1-2 val. Suvalgykite ar išgerkite kažko su angliavandeniais Suleiskite papildomai insulino pagal savo korekcijos faktorių. Prieš sportą – 1/2 dozės Suleiskite 0,05 U/kg kūno svorio papildomo insulino (pvz.jei sveriate 50 kg, papildomos insulino dozės reikia 2,5 U) Suleiskite 0,1 U/ kg kūno svorio papildomo insulino. Jei reikia, kartokite po 2 val.
1,0 – 1,4
„Badavimo ketonai” Išgerkite ar suvalgykite kažko su angliavandeniais Išgerkite ar suvalgykite kažko su angliavandeniais ir suleiskite papildomo  insulino 0,05 U/kg kūno svorio Suleiskite insulino 0,1 U/kg kūno svorio Suleiskite insulino 0,1 U/kg kūno svorio. Jei reikia, dozę kartokite
1,5 – 2,9
„Badavimo ketonai” Išgerkite ar suvalgykite kažko su angliavandeniais, ir suleiskite insulino, jei gliukozė pakilo virš 5-6 mmol/l Suvalgykite ar išgerkite kažko su angliavandeniais ir suleiskite papildomai insulino 0,1 U/kg kūno svorio Suleiskite extra insulino 0,1 U/kg kūno svorio. Jei ketonai nemažėja, kartokite dozę po 2 val. Suleiskite extra insulino 0,1 U/kg kūno svorio. Jei ketonai nemažėja, kartokite dozę po 2 val.
Ketoacidozės rizika! Susisiekite su savo gydančiu gydytoju!
3,0 ir daugiau
Didžiulė ketoacidozės rizika, jei ketonų lygis yra 3,0 mmol/l ir daugiau – nedelsiant 
reikalingas gydymas! Susisiekite su savo gydančiu gydytoju arba skubia pagalba!